Jak tě napadlo začít pracovat jako servírka ?
V šestnácti jsem chtěla na brigádu a první co mě napadlo, byla právě práce v kavárně nebo v restauraci. Ještě mi k tomu pomohlo, že kamarádky Mamka má restauraci, kde jsem začala pracovat.
Takže teď pořád pracuješ v restauraci?
No občas ano, ale spíše teď pracuji nově v kavárně.
Když teď porovnáš práci v restauraci a v kavárně, je zde nějaký rozdíl?
Myslím si, že na co je podnik zaměřený není to, co by měnilo jaká práce je. Nejdůležitější je kolektiv a zaměstnavatel.
Pokud je dobrý kolektiv, tak se z vás časem stanou kamarádi a práce je i zábava.
Některým zaměstnavatelům jde jenom o peníze a nezáleží jim na ničem jiném. Jiný se zase starají o kolektiv a o to, jestli jste vy v pohodě. Podle toho se pak cítíte a ovlivňuje to jaký mate postoj k práci.
Baví tě to, nebo to děláš pro peníze?
Asi oboje, samozřejmě že peníze jsou důležité a hrají velkou roli, ale zároveň mě to i strašně baví. Ráda komunikuji s lidmi a pozoruju jak je každý jiný.
Co tě to naučilo?
Určitě trpělivosti. Ve většině podnicích po vás chtějí ať se řídíte pravidlem, že host je váš pán. Takže musíte trpělivě vyslechnout a splnit hostů přání i když je to někdy dost deprimující.
Taky to, že jak se k vám lidé chovají není dost často vaše vina. Pokaždé se najde někdo, kdo chce být rýpavý nebo nepříjemný a vy jim ani nemusíte nic udělat.
Co je na téhle práci nejtěžší?
Pro mě osobně je náročné se pořád usmívat. I když jste sebevíc unavení, smutní, bolí vás hlava, máte špatné období musíte se každého s úsměvem zeptat “všechno v pořádku?”
Nikoho nezajímá jak jste se vyspali, oni si přišli užít hezké odpoledne.
Někdy je to ale náročné i fyzicky. Stát dvanáct hodiny na nohou je taky dost náročné a není to pro každého.
Doporučila bys tuhle práci?
Jako fulltime job určitě ne. Pracovat takhle pět dní v týdnu musí být strašné.
Jako brigádu určitě. Můžete zde potkat spousty nových lidi, naučíte se komunikovat a nejsou za to špatné peníze jako přivýdělek ke studiu.
Ale je to určitě individuální
Korektor, zakladatelka projektu Sám s(t)ebou. Hraje na bicí a jednou bude mít doma axolotla nebo velrybu. K Vánocům si každoročně přeje rovná práva pro všechny;)