Zajímáte se o krimi příběhy? To jste dost možná slyšeli o horroru „Megan is Missing“, který byl inspirován skutečnou událostí a v roce 2011 vydán režisérem Michaelem Goi. Ten se inspiroval mnoha případy spojených s únosem dětí v Americe a chtěl upozornit na problematiku sociálních sítí. Předem upozorňuji, že text obsahuje malé spoilery.
Děj ve zkratce:
Mladá 14ti letá dívka Megan Stewartová po videochatování s neznámým Joshem jednoho dne beze stopy zmizí a o tři týdny později i její kamarádka Amy. Film byl natočen formou found footage, tzn. obsahuje video nahrávky z kamery Megan, záznamy z chatů, fotek a webkamer. Posledních 22 minut je věnováno záznamům z kamery únosce, kterou našla policie vyhozenou v odpadkovém koši.
Po zhlédnutí jsem měla mnoho otázek ohledně filmového zpracování, které budou zajímat možná i vás, a proto jsem vyhledala pár informací k upřesnění:
- V obsazení jsou nezkušení a začínající herci. Režisér se snažil, aby měl film silný realistický dojem, a tak vybral herce, kteří budou divákům neznámí.
- Rodiče nedospělých herců se pod přáním režiséra účastnili každého natáčení.
- Herečka Rachel Quiin (Megan) uvedla, že nejhorší částí natáčení bylo nošení mučicího nástroje na hlavě podle skutečné fotografii obětí, jelikož to pro ni bylo silně traumatizující a fyzicky nepříjemné.
- V Novém Zélandu je tento film kvůli zobrazování sexuálního násilí a brutálním obrázkům zakázaný.
- Film byl dotočen již v roce 2006, avšak až do roku 2011 ho žádné studio nebylo ochotné distribuovat.
Mnoho diváků lituje toho, že se na film rozhodli podívat. Varují tedy na sociálních sítích i ostatní, aby na film nekoukali, pokud mají slabší povahu. Sledující své reakce sdíleli převážně na Tiktoku, díky kterému se film v posledních letech proslavil.
Díky „found footage“ (střihy z „nalezených“ záběrů) na mě film působil velmi realisticky. Divák má opravdu pocit, jako kdyby to byl dokument poskládaný z reálných videozáznamů, proto je to možná tak děsivé. Nicméně diváka, který se o krimi více zajímá a např. poslouchá některé podcasty o zločinech, film zas tolik nevyděsí a nenadchne. Zápletka je totiž velmi jednoduchá a na to, kolik se tam děje věcí je film až moc dlouhý. Dle mého názoru film splnil svůj účel – upozornil, že je třeba dávat pozor na to, co dělají nezletilí na internetu.
Proč si myslím, že film může být traumatizující?
Normální horrory mají spíše „jump scare“ trvající několik sekund, zato co zde jsou pětiminutové záběry při kterých divák přemýšlí, jestli by nebylo lepší film raději vypnout.
Z filmu si lze ale určitě i něco ponaučného vzít a pokud máte silnou povahu, určitě se nebojte film shlédnout. Blíže se můžete podívat na trailer filmu ZDE a sami usoudit, zda se na to podíváte.
Zdroje: csfd.cz
Žena, vedoucí rubriky rady a tipy, miluje dobré jídlo (větrníky a kokos jsou jí nejmilejší) a sluníčko.