Léčivá Síla Koček

Kočky jsou sice zdrojem radosti a rozkoše již po tisíce let, ale už méně se ví, že kočičí přítomnost má pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví, na které s teď společně podíváme.

Redukce Stresu a Úzkosti

Jedním z nejvýznamnějších způsobů, jakým kočky působí na člověka, je pomoci se stresem a úzkostmi. Hlazení kočky a naslouchání jejímu předení může mít uklidňující efekt. Předení koček je nejen příjemné na poslech, ale má také frekvenci mezi 25 a 150 Hz, což je známo jako frekvence, která může podporovat hojení kostí a tkání.

Snížení Rizika Kardiovaskulárních Onemocnění

Výzkumy ukazují, že majitelé koček mají nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Studie provedená na University of Minnesota zjistila, že lidé, kteří nikdy nevlastnili kočku, měli o 30-40% vyšší riziko úmrtí na srdeční infarkt než ti, kteří kočku vlastnili. Přítomnost kočky může pomoci snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu, což jsou klíčové faktory pro zdravé srdce.

Podpora Duševního Zdraví

Kočky mohou být významnou oporou pro lidi trpící depresemi a dalšími duševními poruchami. Jejich společnost může poskytnout pocit účelu a zodpovědnosti, což může pomoci při zvládání symptomů deprese. Navíc kontakt s kočkou může zvýšit produkci serotoninu a dopaminu.

Zlepšení Spánku

Kočky také pomáhají svým páníčkům lépe spát. Hlazení kočky a slyšení jejího předení může usnadnit usínání a zlepšit kvalitu spánku. Mnoho lidí také zažívá pocit bezpečí, když vedle nich spí jejich čtyřnohý kamarád.

Terapeutické Kočky

Kočky se také častěji a častěji používají k léčení různých onemocnění. Tito speciálně trénovaní mazlíčci navštěvují nemocnice, domovy důchodců a jiné zdravotnické zařízení, aby zlepšili náladu pacientům. Přítomnost kočky může pomoci snížit úzkost a bolest u pacientů a zlepšit jejich celkový pocit pohody.

Málokdy si uvědomujeme, co pro nás všechno naše kočičky dělají a ani o tom nevíme, proto si zaslouží důstojný a krásný život.

Zdroje:

Weir, K. (2018). Journal of the Acoustical Society of America, 144(1), 27-35.

Adnan Qureshi, A. I., et al. (2009). Journal of Vascular and Interventional Neurology, 2(1), 132-135.

Herzog, H. (2011). Frontiers in Psychology, 2, 226.

Cole, K. M., & Gawlinski, A. (2000). American Journal of Critical Care, 9(6), 691-695.