Plzeňská ZOO má světový unikát

Zoologická zahrada v Plzni dnes představila veřejnosti nový unikátní přírůstek. Jde o hada přirozeně žijícího v pohoří Zagros v pohraničí Íránu a Iráku. Pro svůj neobvyklý výrůstek na konci ocasu je tento druh zmije označován jako zmije pavoučí (lat. Pseudocerastes urarachnoide). Po pěti letech expedic do nehostinných oblastí Íránu je Plzeňská zoo vůbec první institucí tohoto druhu ve světě, která tuto unikátní zmiji chová. Získala ji však v roce 2021 od soukromého chovatele, a to hned pár mláďat.

Pseudocerastes Urarachnoides | CC0

Zmije pavoučí je had v dospělosti dlouhý zhruba 1,2 metru a vyznačuje se svým maskovacím zbarvením, díky němuž je na kamenech Íránských hor těžko viditelná. Jejím největším specifikem je však její ocas, na jehož konci je výrazná baňkovitá struktura a šupiny vypadající jako nohy členovců, díky nimž působí konec ocasu jako pořádný pavouk. Odtud také zmije získala své jméno. Tato struktura je nejen jejím hlavním poznávacím znakem, ale hlavně geniální pomůckou při lovu kořisti. Bylo dokázáno, že při lovu nastraží svůj pavoučí ocas blízko hlavy a nechá ptáka, aby na něj, v domnění, že jde o pavouka, zaútočil, a stal se tak její kořistí. Její jedovatost ještě pro nedostatečnou možnost vědeckého pozorování tohoto druhu není známa, ale jak řekl médiím chovatel hadů Jan Dohnal: „Jediné, co mohu říci, je, že je jedovatý hodně, tím jsem si jistý.“ Celkově je tento plaz dle červené knihy označován jako téměř ohrožený.

Získání mláďat pro Plzeňskou zoo však nebyl konec příběhu. Tento plaz má pro život velmi specifické podmínky. V podhůří, kde přirozeně žije se teploty mezi dnem a nocí pohybují i o desítky stupňů. V zoologické zahradě vzniklo za účelem chovu tohoto plaza speciální terárium v pavilonu Království jedu. Toto terárium má počítačem řízené prostředí, čidla dohlížející na správnou tepotu, ventilaci studeného vzduchu, klimatizaci, a kamery. Na vybraných bodech terária se teploty pohybují od 14 až ke 40 stupňům celsia. „Museli jsme vytvořit optimální mezník mezi přirozeným prostředím a chovem a myslím, že se nám to povedlo,“ říká Dohnal a doplňuje, že zvířata dobře žerou a v novém prostředí vypadají šťastně. A ještě aby ne, stavba terária trvala skoro rok a stála 650 000 korun.

Přejme, aby se vše dobře dařilo, a za pár let se třeba dočkáme v Plzeňské zoo i vlastních mláďat.

Zdroje: ČTK, Wikipedia, Novinky.cz, Deník.cz