Bezpečnost vs Donald Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump, úřadující v letech 20172021, letos opět kandiduje na svůj bývalý post. V jeho funkci ho v minulých volbách nahradil John Biden, který se letos rozhodl obhájit titul. Ve volbách konajících se 5. listopadu 2024 se však stále větší oblibě těší právě Donald Trump. Co by jeho zvolení znamenalo pro nás?

zdroj: e15

USA je velmi silným válečným spojencem, o kterého nechce přijít žádný stát. Proto má velkou moc a Donald Trump si to dobře uvědomuje. Kandidát na prezidenta USA, země jež před tři čtvrtě stoletím stála u založení Severoatlantické aliance, trvá na investici minimálně 2% HDP každé členské země na zbrojení. Jeho znovuzvolení povede k většímu tlaku na členy NATO, aby zvýšili vojenské výdaje. To by mohlo vést k nesrovnalostem v rámci Aliance, zejména pokud by některé státy měly obtíže splnit své finanční závazky. Tento vnitřní tlak může ovlivnit spolupráci v rámci NATO, což by bylo zejména v období největšího konfliktu na evropském území od konce 2. světové války problematické.

Jedním možným východiskem pro některé členy NATO je upřednostňování bilaterálních dohod a koalic, což by však mohlo oslabit jednotu celé Aliance. Důsledkem by mohlo být oslabení odstrašující strategické síly NATO vůči potenciálním agresorům, což by vedlo k nejistotám v regionu.

Česká republika aktuálně využívá 1,5% HDP na zbrojení a obranu a tak je jedním z 20 členských státu NATO, které nesplňují Trumpovy požadavky. Mohou se tak u nás vyvinout různé scénáře. V zemi, ocitávající se před výzvou zvýšit své vojenské výdaje, se při plnění nároků může rozhostit napětí v domácí politice. Kvůli nutnosti investovat více peněz na zbrojení může poklesnout sociální úroveň. Pokud výdaje na zbrojení nezvýšíme, ocitneme se v nevýhodné pozici v rámci NATO a ohrozíme tak naši bezpečnost. V aktuální situaci, kdy je Rusko potenciálním agresorem, to není dobrá volba. Alternativou pro větší evropské státy je usilování o posílení bezpečnostních partnerství nezávisle na NATO, aby flexibilněji reagovalo na měnící se geopolitickou situaci. S ohledem na velikost, geografickou polohu a geopolitickou historii našeho státu však tato možnost není řešením.

zdroj: iDNES

Závod ve zbrojení v rámci NATO je hrozbou pro stabilitu v Evropě. Je možné, že povede ke zvýšené vojenské přítomnosti a aktivitě, což může způsobit napětí mezi členskými státy. To by mohlo snížit šance na dialog a diplomatická řešení a zvýšit pravděpodobnost incidentů či nedorozumění.

Pokud by členské státy NATO měly obtíže najít společný přístup k otázce zbrojení, celková geopolitická situace v Evropě bude nejistá. To může mít dopad na bezpečnost a stabilitu v celém regionu a ani Česká republika se vlivu těchto událostí nevyhne.

zdroje:

  1. https://www.idnes.c
  2. https://www.washingtonpost.com
  3. https://www.deutschlandfunk.de
  4. https://edition.cnn.com
  5. https://edition.cnn.com